Reportáž bez filtru: Na půli cesty mezi církví a LGBTQ+
/
Share
Link
Embed
Může být člověk členem LGBTQ+ komunity, a zároveň křesťanem? Pro někoho je to nesmysl, pro účastníky pouti nazvané Na půli cesty jde o každodenní realitu. Jak se s tím vyrovnávají? V čem zažívají dvojí coming out? A jak s těmito lidmi pracuje církev?
Tentokrát se reportážní tým Bez filtru, rozšířený o kolegu Martina Strašáka, vydává na LGBTQ+ pouť do Sloupu u Moravského krasu, kterou zorganizovala služba věřícím s jinou vztahovou a sexuální orientací v olomoucké arcidiecézi a tomu odpovídající v Brně. Svědectví o tom, jak prožívají svoji víru tzv. duhoví věřící, přinášíme v tomto díle reportáže Bez filtru.
Jiří Žďára: Vdávání dcery bývá pro rodiče tak trochu "šok". Pro tatínka zvlášť
/
Share
Link
Embed
Jak otec prožívá, když jeho děti dospějí a vylétají z rodného hnízda? Stane se z něj pouhý pozorovatel, nebo ho děti stále ještě potřebují? Změní se něco v manželství, když jsou děti najednou velké? A jaké je pro tatínka vdávat dceru? Třetí díl série Otcovství s Jiřím Žďárou, jednatelem nábytkářské firmy a otcem dvou dětí, připravila Marie Moreno.
Konzervativní intelektuál i populární kazatel z Instagramu. Kdo je biskup Robert Barron?
/
Share
Link
Embed
Významná postava americké katolické církve nedávno rozčeřila vody svým vyjádřením k projevu Donalda Trumpa k oběma komorám amerického parlamentu. Dlouhodobě ale okouzluje věřící nejen ve Spojených státech, na Instagramu ho sleduje půl milionu lidí, na podzim přednášel také v Česku. Čím je Barron přitažlivý? O co jde v postliberální teologii, kterou vyznává? A v čem může být jeho působení problematické? V Týdnu bez filtru se ptáme teologa Tomáše Sixty. Připravil Ondřej Havlíček.
Vojtěch Petrucha: Děti je důležité vyslechnout a ne vždy pro ně hledat řešení
/
Share
Link
Embed
Vojtěch Petrucha je nejen lékař, ale především také tatínek čtyř dětí – dvou holek a dvou kluků. Nejstarší dcera má devět let a nejmladší syn dva roky. S každým ze svých dětí strávil Vojtěch doma půl roku na mateřské dovolené a s posledním synem je na rodičovské dovolené půl roku a další půlrok ho ještě čeká. V čem je jeho cesta k otcovství neobvyklá? Jak se mu daří udržet rovnováhu nejen mezi pracovním a rodinným životem, ale také mezi časem na děti a časem, který pro sebe mají manželé? A jak se na jeho odchody na mateřské dívali jeho nadřízení a kolegové?
S Vojtěchem jsme si povídali také o tom, kdo je u nich doma přísnější, za kým jeho děti jdou, když mají těžkosti a jak se snaží vést své děti ve víře. Připravila Tereza Pospíšilová
Matky bez filtru o stereotypech aneb dcera vs. syn
/
Share
Link
Embed
Lucie má čtyři dcery, Tereza má čtyři syny. Jak moc se liší domácnost plná žen a plná můžu? Platí u nich klasické stereotypy, nebo je vše úplně jinak? Otevřeně a od podlahy o tom, jak to chodí ve velkých rodinách s Lucií Kučerovou a Terezou Pospíšilovou. Moderuje Marie Moreno.
Simona Brambillaová první prefektkou ve vatikánském úřadě, Raffaella Petriniová první předsedkyní vlády Vatikánu, Barbara Veliková-Franková první biskupskou vikářkou v Rakousku.
Hned v prvních měsících roku se na významné církevní funkce bezprecedentně dostávají ženy. Vykročili jsme na cestu rovného přístupu žen k zapojení v církvi? Kde má tato cesta klíčové milníky a kde limity? Odpovědi hledá Anežka Jakubcová v dřívější práci podcastu Bez filtru a u historičky a teoložky Pavly Holíkové.
Libor Pospíšil: Rodičovskou dovolenou doporučuji proto, že je to těžké
/
Share
Link
Embed
Pozvání do úvodního dílu nové série o otcovství přijal Libor Pospíšil. Šestatřicetiletý rodák z Moravy, který aktuálně žije v Praze. Před více než třemi lety se stal otcem a slibnou kariéru manažera v oblasti vzdělávání přerušil ve prospěch toho, aby nastoupil na rodičovskou dovolenou.
Na té strávil více než dva a půl roku a o svých zkušenostech už nějakou dobu veřejně hovoří. O slastech i strastech otce na rodičovské dovolené se teď podělí i s vámi.
V jakých vzorcích vyrůstal a jaká rodičovská paradigmata boří?
Jaký otisk by chtěl ve svém synovi zanechat?
A šel by na rodičovskou dovolenou znovu?
Katolická horská dráha: Strach o papeže a Trump jako nový král David?
/
Share
Link
Embed
Kdo nahradí v případě úmrtí papeže Františka a proč Trump podporuje šíření Bible? Autorská debata redaktorů Týdne bez filtru reflektuje dění v církvi a životech křesťanů v uplynulém měsíci. Debaty se účastnili Ondřej Havlíček, Anežka Jakubcová a v roli moderátora Martin Strašák. Redaktoři se dotýkají špatného zdravotního stavu papeže Františka, v potaz berou i možné scénáře v případě jeho zesnutí a komentují údajnou křesťanskost staronového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Z domácích událostí rozebírají svěcení nového pomocného biskupa královéhradeckého Prokopa Brože a vyjadřují se k pozdvižení okolo mše v hospodě sloužené Markem Orko Váchou. Poslouchejte a neuniknou vám neotřelé souvislosti mezi jmenováním Brože a přesluhujícím arcibiskupem Graubnerem nebo Anežčiny pocity z hospodské bohoslužby v České s Janem Hanákem.
Odkazy na vybrané zdroje, o které jsme se při debatě opírali:
Papež František jako jeden z nejnenáviděnějších mužů světa: The Guardian (27. října 2017, Andrew Brown)
Parolin jako potenciální nástupce papeže Františka: The Pillar (3. dubna 2024, Ed. Condon)
Trumpův výkon úřadu ztotožněný s patrimonialismem: The Atlantic (24. února 2024, Jonathan Rauch)
Trump neschopný jmenovat oblíbenou pasáž své oblíbené knihy: Bible: https://www.youtube.com/watch?v=ERUngQUCsyE&ab_channel=KrisGriffiths
Debata Mediální obraz církve:
https://www.youtube.com/watch?v=iiLDfRn5mNY&ab_channel=Dominik%C3%A1nsk%C3%A18
Jana Tronchot: Chci být natolik samostatná, aby můj hendikep nepřekážel mým dětem
/
Share
Link
Embed
Jana pochází z Brna, ale už téměř 10 let žije se svým manželem a třemi dětmi ve Francii. Po studiu prožila rok v klášteře, což ji oklikou přivedlo k jejímu muži, který z Francie pochází. Jana je od narození nevidomá a říká, že svůj hendikep začala pociťovat mnohem více až jako matka.
S Marií Moreno si povídají o tom, jaké je pro ni odloučení od rodného kraje, o těžkých začátcích v manželství, ale třeba i o tom, jak cestuje sama se třemi malými dětmi letadlem. CELÝ DÍL POSLOUCHEJTE NA HEROHERO.CO/BEZ FILTRU BONUSY
Čechy a Morava. Obojí leží v Česku, ale ne v Čechách. Pro někoho může jít o malicherný detail, kněz a dokumentarista Jan Hanák se ale ve svém komentáři zabývá tím, jestli za častým ignorováním tohoto rozdílu není něco víc.
Proč se tak často setkáváme se zaměňováním označení „v Česku“ a „v Čechách“? A je to opravdu jedno, jak někteří tvrdí? Odpovědi hledá Jan Hanák v nejnovějším komentáři Bez filtru.
Celý komentář najdete na herohero.co/bezfiltrubonusy.
Tato webová stránka používá cookies
K personalizaci obsahu, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti využíváme soubory cookie. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce webu.
Funkční
Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistické
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketingové
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.