Bez filtru. Zamířit k podstatě aktuálních událostí, dotknout se problémů s empatií a bez předsudků, vidět Boží svět bez klapek na očích. Silné příběhy, otevřené debaty, upřímné rozhovory, reportáže i komentáře k aktuálním událostem ve světě i v církvi.
Nejnovější epizody
Hejtman Jan Grolich: Jsem cíťa. Dojmu se i u reklamy

Vystudoval práva, pracoval v marketingové agentuře, ale taky třeba jako stand-up komik. Když byl starostou ve Velaticích, přejmenoval svou rodnou obec na Las Velas a říkal si Cool starosta. Po deseti letech starostování se z něj stal hejtman Jihomoravského kraje. Řeč je o Janu Grolichovi. Proč si někdy jako hejtman připadá bizarně? Co má nejradši …
Pokračovat ve čtení „Hejtman Jan Grolich: Jsem cíťa. Dojmu se i u reklamy“
Týden bez filtru 25: Plzeňské milosrdenství pro rozvedené. A co na to další diecéze?

V Plzeňské diecézi se od první neděle postní mění přístup k rozvedeným lidem žijícím v novém vztahu. Biskup Tomáš Holub to vyhlásil pastýřským listem, v němž se odkazuje na osmou kapitolu apoštolské exhortace o lásce v rodině Amoris laetitia papeže Františka z roku 2016 – mluví o milosrdenství pro rozvedené, o pozvání ke svátosti smíření …
Sarah Haváčová: Před konverzí jsem neznala hloubku, kterou herectví nabízí

Na pouti do portugalské Fatimy se jí změnil život: potkala Boha. Herečka Sarah Haváčová o své zkušenosti vypráví otevřeně a autenticky. Mluvíme spolu o tom, jak se dnes s Bohem setkává při své práci – ať už hraje ve filmu, v seriálu nebo v Národním divadle. Jak se pro ni proměnil divadelní svět? Jde ono …
Pokračovat ve čtení „Sarah Haváčová: Před konverzí jsem neznala hloubku, kterou herectví nabízí“
Týden bez filtru 24: Neplodit děti a zachránit planetu? A co na to křesťanství?

Nemít děti a tak ochránit planetu. Environmentální antinatalismus inspiruje část mladé generace. Vlastní děti nebo příroda a životy ostatních? Jak to jde dohromady s křesťanstvím? A může být cestou rozhodnutí pro celibát s motivací chránit planetu? Zjišťujeme v novém dílu podcastu Týden bez filtru v autorské diskuzi a taky v rozhovoru s biologem, etikem a …
Eutanazie? I paliativní péče má své meze, říkají lékaři Slámovi

Proč je podle paliativních lékařů Ondřeje a Reginy Slámových uzákonění eutanazie v ČR jen otázkou času? V jakých případech při své práci narazili na meze jejich léčby? A jak na dobrovolné ukončení života manželé nahlížejí optikou své víry? O tom si s nimi v rozhovoru, který navazuje na předešlý díl o paliativě a umírání, povídá …
Pokračovat ve čtení „Eutanazie? I paliativní péče má své meze, říkají lékaři Slámovi“
Týden bez filtru 23: Důchody, důstojné stáří a co na to stát

Zkoušíme něco nového! Týden bez filtru je s mnoha provázanými zvuky a formáty náročným podcastem, jak na čas a financování, tak na soustředěný poslech. Proto jsme se rozhodli otestovat sebe i vás a nejnovější epizodu postavit pouze na autorské debatě Filipa, Ondry a Anežky. Povídáme si o plánovaných důchodových reformách, zvyšování věku odchodu do penze, …
Pokračovat ve čtení „Týden bez filtru 23: Důchody, důstojné stáří a co na to stát“
Lékaři Slámovi: Žijte autenticky a milujte, shodují se lidé před smrtí

Aby lidé v závěru života měli pocit hotovosti a naplněnosti. Právě o to se snaží manželé a přední paliativní lékaři Ondřej a Regina Slámovi. Čeho lidé před smrtí nejvíc litují? Kde je hranice mezi reálnou pomocí a prodlužování utrpení? A proč jejich děti neberou jako samozřejmost, že se člověk dožije dospělosti? Se známými paliativními lékaři …
Pokračovat ve čtení „Lékaři Slámovi: Žijte autenticky a milujte, shodují se lidé před smrtí“
Týden bez filtru 22: Hlas opomíjených a sen o budoucí církvi

Podcast Bez filtru oslovil některé účastníky Evropského synodálního setkání v Praze. Postrádá debata o směřování katolické církve nějaký podstatný hlas? Je důležitější strukturální reforma nebo náprava vztahů a komunikace? A jaký sen o budoucí církvi některé osobnosti mají?
Rabín David Maxa: Víra není v židovství na prvním místě. Důležitá je praxe, která víru zpětně ovlivňuje

Ve dvaatřiceti letech je rabín David Maxa jednou z nejvýraznějších postav české židovské komunity. Stíhá pastoračně pečovat o několik židovských obcí, věnovat se předávání židovské tradice dětem a mládeži nebo se zapojovat do aktivit mezináboženského dialogu. Jak jeho cestu za židovskou vírou ovlivnila jedna návštěva hřbitova nebo to, že si hrál s vláčky? Co to …
Týden bez filtru 21: Zanedbaná hodnotová výchova

Zanedbali jsme jako společnost hodnotovou výchovu? Jak to můžeme napravit? Shodneme se vůbec na nějakých hodnotách? Jakou roli v tom hraje církev, škola nebo instituce prezidenta? Po tom pátrá nový díl Týdne bez filtru. Zanedbanou hodnotovou výchovu totiž jako hlavní problém porevolučního Česka pojmenoval ještě v předvolební debatě nyní už zvolený prezident Petr Pavel. Těma …
Pokračovat ve čtení „Týden bez filtru 21: Zanedbaná hodnotová výchova“
Olga z Ukrajiny: Projeli jsme městem, do něhož v zápětí spadla raketa. Nebylo cesty zpět, ale ani vpřed

Brzy to bude rok, co Olga se svou desetiletou dcerou Nasťou utekla před válkou z ukrajinského Záporoží. Saša – manžel Olgy a tatínek Nasti musí na Ukrajině zůstat. Každý den může být povolán do boje. Olga s Nasťou teď bydlí v Brně v pronajatém bytě, naučily se česky, Olga chodí do práce a Nasťa do …
Týden bez filtru 20: Město, nebo venkov? Nebo jde o něco jiného?

Právě skončené prezidentské volby znovu poukázaly na rozdělení tuzemské společnosti. Je to střet města s venkovem, centra s periferií, nebo jde o něco jiného? Poslechněte si debatu tvůrců podcastu Týden bez filtru – původem z podhůří Krušných hor, Jeseníků a z obce ve východních Čechách – s s etnologem Otou Poloučkem z Filozofické fakulty Masarykovy …
Pokračovat ve čtení „Týden bez filtru 20: Město, nebo venkov? Nebo jde o něco jiného?“