Bez filtru. Zamířit k podstatě aktuálních událostí, dotknout se problémů s empatií a bez předsudků, vidět Boží svět bez klapek na očích. Silné příběhy, otevřené debaty, upřímné rozhovory, reportáže i komentáře k aktuálním událostem ve světě i v církvi.
Nejnovější epizody
Debata bez filtru: Budoucnost církve
Budoucnost církve. Je ve hvězdách nebo ji lze pojmenovat a naplánovat? Jaké před námi stojí výzvy a překážky, s čím se budeme muset poprat a co vypadá růžově? Kdo je za to vlastně zodpovědný? A pokud Kristus vládne dějinám, máme mu do budoucnosti vůbec co mluvit? V záznamu debaty z brněnského jezuitského kostela diskutují Pavel …
Aleš Palán: Jediný, co má smysl, je přítomnost. A věčnost
Nečekaně intimní. Takový byl rozhovor se spisovatelem a novinářem Alešem Palánem, autorem mnoha knih (Raději zešílet v divočině, Rady Pánu Bohu, jak vylepšit svět – a jiné). S Alžbětou Havlovou si povídá o tom, jak navazuje vztahy a posléze i přátelství se svými hosty v knihách. Také mluví o období před revolucí, kdy opustil školu …
Pokračovat ve čtení „Aleš Palán: Jediný, co má smysl, je přítomnost. A věčnost“
Týden bez filtru 57: Biskup má smiřovat, věřící zase převzít zodpovědnost
V debatě Hany Svanovské, Matěje Hollana a Jiřího Zajíce rozebíráme novou generaci biskupů v české katolické církvi. Co od nich můžeme čekat? Jaké před nimi stojí výzvy? A jak z nich sejmout část práce a přesunout je na věřící? Ptal se Ondřej Havlíček, plnou verzi naleznete na herohero.co/bezfiltrubonusy.
Pavel Hošek: Moje vlastní selhávání mě učí velkorysosti
Teolog, spisovatel a táta čtyř dospělých dětí Pavel Hošek vypráví o tom, jak prožívat dobrodružství i ve všedních dnech dospělého života. Tvrdí, že on sám má v sobě dodnes kus kluka a že neúspěch na cestě k dokonalým ideálům, pro kterého ho nadchnul třeba Jaroslav Foglar, ho přivedl na práh modlitby. Společně probereme, jaký je …
Pokračovat ve čtení „Pavel Hošek: Moje vlastní selhávání mě učí velkorysosti“
Matky bez filtru: Ženství je pro mě síla. Nejen fyzická, je třeba i v důrazu na vztahy
Nejdřív to vypadalo, že si Bětka s Marií zařídí vlastní podcast, ale potom nás také pustily ke slovu a mohla se rozproudit debata o tom, co to pro nás znamená být ženou. V čem jsme měly někdy život jednodušší nebo složitější právě proto, že jsme ženy? Jakých ženských kvalit bychom se nerady vzdaly? Umíme (a …
Týden bez filtru 56: Jak křesťanské církve přispěly komunikaci o Istanbulské úmluvě
👉 20 MINUT FREE, CELÁ EPIZODA NA HEROHERO.CO/BEZFILTRUBONUSY Úmluva Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí, tzv. Istanbulská úmluva, neprošla Senátem 24. ledna – Česko ji tedy neratifikuje. Zejména od roku 2018 se ve veřejném prostoru vedly vášnivé debaty o tom, co případné přijetí tohoto textu přinese, ať už dobrého, …
Alžběta Johanka Petrová: Hypersenzitivita? Mysleli si, že jsem přecitlivělá, hysterická nebo divná
Celý rozhovor najdete na herohero.co/bezfiltrubonusy. Děkujeme za podporu! Píše básně, které jí přinesly mimo jiné první místo v Literární ceně Vladimíra Vokolka, loni jí vyšla druhá sbírka s názvem Rodiště. Alžběta Johanka Petrová o své tvorbě říká, že je to pro ni nutnost: narodila se totiž s přirozeně citlivější nervovou soustavou, a když se někomu …
Týden bez filtru 55: S teologem Zdeňkem A. Emingerem nejen o manželství pro stejnopohlavní páry
► CELÁ DEBATA na herohero.co/bezfiltrubonusy Po měsíci se opět potkáváme při debatě, ve které aktuální dění nahlížíme prizmatem textů, které nás zaujaly. Naším hostem je tentokrát teolog Zdeněk A. Eminger. Zastavujeme se u jeho dvou posledních textů pro Proboha: Všichni jsme lidé hendikepu, všichni chybujeme a Když člověk válcuje Boha. Mají křesťané k veřejnosti promlouvat …
Petr Bouška z Balancu: Myslel jsem si, že jsem rozbitej. Deprese a úzkosti jsou ale jen část mě
Petr Bouška, moderátor pořadu Balanc na Radiu Wave, mluví o duševním zdraví, psychoterapii i jeho cestě k ní. Proč si na vysoké škole přišel jako "rozbitý"? Jak pracuje s úzkostmi a depresemi teď? A proč se rozhodl sám studovat psychoterapeutický výcvik? V rozhovoru přijde řeč i na jeho zkušenosti s psychedelickými látkami. Proč psychedelika bere …
Reportáž: Lásku, úctu a věrnost: Domácí násilí ve stínu katolické církve
Křesťan a domácí násilí – jak se k němu postavit? Jak se proti němu bránit? Koho může postihnout a jak moc se o něm v církvi mluví? Odpovědi přináší první reportáž Týdne bez filtru, kterou pro vás nově každý měsíc bude připravovat tvůrčí dvojice Anny Janoškové a Jitky Uhnavé. Tentokrát se vydávají rozkrýt problematiku domácího …
Pokračovat ve čtení „Reportáž: Lásku, úctu a věrnost: Domácí násilí ve stínu katolické církve“
Kněz René Václav Strouhal: Život je dar a má své limity
Působí jako kněz v Moutnicích u Brna. Mimo jiné také jako vysokoškolský pedagog nebo vězeňský kaplan. Jeho bohatý a pestrý život má ale i ty temnější barvy. René Václav Strouhal prodělal infarkt a dvě mrtvice – po jedné z nich se dokonce učil mluvit. Jaký je jeho kněžský život? A jak ho zmíněné skutečnosti proměnily? …
Pokračovat ve čtení „Kněz René Václav Strouhal: Život je dar a má své limity“
Debata: Proměny církví v kontextu restitucí
Jak české a slovenské církve přemýšlejí o budoucnosti? Jak hospodaří, investují a spravují půdu? Jak vidí svou roli ve společnosti? Nejen tomu se věnuje kniha „Vize zdaru, vize zmaru – Proměny církví v Česku a na Slovensku v kontextu restitucí“, kterou její autoři uvedli v lednu v brněnské Skleněné louce. Následnou debatu o tématech publikace …
Pokračovat ve čtení „Debata: Proměny církví v kontextu restitucí“