Týden bez filtru. Každou neděli o aktuálním dění v širších souvislostech. O příčinách, pozadí, hodnotách v rozhovorech, anketách, debatách a reportážích.

Epizody
Týden bez filtru 14: Fotbal a naše duše

V Kataru probíhá Mistrovství světa ve fotbalu a my se v souvislosti s ním zamýšlíme, jak podstatný je sport a pohyb pro rozvoj našich duší. Připravil Ondřej Havlíček.
Týden bez filtru 13: Správná slova pro ruskou krutost

Používáme správné termíny, když mluvíme o nelidském počínání ruských agresorů na Ukrajině? A je třeba se vyjadřovat správnými výrazy? Jak si nezvyknout na válku, neupadnout do lhostejnosti, ale také si ji nepřipouštět k tělu víc, než je nezbytné? Týden bez filtru s etikem Danielem Novotným o dávání Ruska do souvislosti s terorismem , o přiměřenosti …
Pokračovat ve čtení „Týden bez filtru 13: Správná slova pro ruskou krutost“
Týden bez filtru 12: Jaké materiální kulisy potřebují vaše Vánoce?

V pátek Black Friday, v neděli začátek adventu – zvláštní souhra dvou dnů, které svým poselstvím řekněme brnkají každý na zcela jinou strunu lidské existence. Jsme konzumní společnost? A je to špatně? Co když se kvůli zhoršující se ekonomické situaci domácností budeme muset s Vánočními přípravami uskromnit? A co když nemusíme, ale chceme? Obejdou se …
Pokračovat ve čtení „Týden bez filtru 12: Jaké materiální kulisy potřebují vaše Vánoce?“
Týden bez filtru 11: Drogy mezi teenagery

Mezi dětmi se opět víc rozjely drogy. Nebo se o tom aspoň více mluví. Jaké návykové látky jsou teď na školách populární? Čím děti táhnou a jak se k nim dostávají? A co bychom s tím měli a mohli dělat jako dospělí? Ptáme se dětské adiktoložky Venduly Loo a Míny s Čedarem, dvou teenagerů, kteří …
Pokračovat ve čtení „Týden bez filtru 11: Drogy mezi teenagery“
Týden bez filtru 10: Kdo mluví za křesťany?

Mají mít všichni křesťané, církev obecná, jeden hlas? Kdo jím mluví a co říká? Co když nesouhlasíme s autoritami své vlastní církve? Tyto a další otázky pokládáme svým hostům i sami sobě nejen v souvislosti s vyjádřeními trnavského arcibiskupa Jána Orosche, který svým kněžím rozeslal interní oběžník, v němž polemizoval, zda byly oběti říjnového homofobního …
Pokračovat ve čtení „Týden bez filtru 10: Kdo mluví za křesťany?“
Týden bez filtru 9: Nebýt publikem špatné politické reality show

Sledujeme ještě běžnou politickou soutěž, nebo spíše jakousi talentovou reality show? Není tam příliš mnoho cílení na emoce nebo taktizování před publikem, jímž se stáváme, místo abychom byli občany a voliči? Anebo to tak vlastně bylo vždycky, politika měla a má svou mediální podobu a otázkou spíše je, zda je špatný ten konkrétní formát oné …
Pokračovat ve čtení „Týden bez filtru 9: Nebýt publikem špatné politické reality show“
Týden bez filtru 8: Co je to vlastenectví?

S Martinem C. Putnou, studenty 3.A Biskupského gymnázia v Brně a také mezi autory tohoto podcastu probíhá diskuze o tom, co je to vlastenectví, jak se projevuje a co s tím, když kolem sebe vidíme tolik lidí, kteří se láskou k vlasti ohánějí a přitom se za jejich chování musíme spíš stydět. Připravili Anežka Jakubcová, …
Pokračovat ve čtení „Týden bez filtru 8: Co je to vlastenectví?“
Týden bez filtru 7: Křížová cesta čínských křesťanů

Co čeká čínské křesťany po sjezdu komunistické strany? Jak v praxi naplňuje generální tajemník a prezident země Si Ťin-pching svá slova o tom, že režim musí aktivně vést náboženství k tomu, aby byla slučitelná se socialistickou společností? A jaká úskalí má čínsko-vatikánská dohoda o pravomocích při jmenování biskupů, prodloužená po uzávěrce tohoto podcastu?
Týden bez filtru SPECIÁL: Nenechat panovat nenávist

Vražda dvou mladých mužů minulý týden v Bratislavě spustila i v českém veřejném prostoru diskuzi o právech menšin, o manželství pro všechny a nakonec také o tom, kdo je a není homofob. Kde se bere nesmyslná nenávist vůči lidem z LGBTQ+ komunity? Proč je diskuze třeba o manželství pro všechny tak vyhrocená? A kde je …
Pokračovat ve čtení „Týden bez filtru SPECIÁL: Nenechat panovat nenávist“
Týden bez filtru 6: Naše svoboda a vaše svoboda. Patří uražené cítění k soudu?

Ústavní soud v úterý nedal za pravdu Dominiku Dukovi a Ronaldu Němcovi, kteří chtěli omluvu od brněnských divadel – hry chorvatského režiséra Olivera Frljiče uvedené v květnu 2018 prý omezily svobodu jejich náboženského vyznání. Patří dotčené náboženské cítění před soud? Kdo má mluvit za křesťany? Jak se ohradit, ale nerozpoutávat kulturní války? Jaká je role …
Pokračovat ve čtení „Týden bez filtru 6: Naše svoboda a vaše svoboda. Patří uražené cítění k soudu?“