Bez filtru. Zamířit k podstatě aktuálních událostí, dotknout se problémů s empatií a bez předsudků, vidět Boží svět bez klapek na očích. Silné příběhy, otevřené debaty, upřímné rozhovory, reportáže i komentáře k aktuálním událostem ve světě i v církvi.
Nejnovější epizody
Týden bez filtru 37: Myslet si něco jinak neznamená myslet si to blbě. To musí církev ukázat mladým
V Lisabonu za pár dní startují Světové dny mládeže. Mnozí mladí na ně ale nevyrazí, třeba protože jim tento způsob prožívání víry nevyhovuje nebo je něčím odrazuje. Jak pracovat s mládeží, kterou tradiční pastorace není schopná pojmout? Co je vůbec cílem pastorace mládeže? A umíme to v Česku? Debatují salesián Libor Všetula a redaktor Filip …
Karel Satoria o trapistickém klášteře: Šel jsem tam, abych zachránil svou duši
Samota jako něco, co netíží. Samota, ve které člověk není sám. Takovou zkušenost popisuje Karel Satoria v rozhovoru s Hanou Strašákovou. Co ho přivedlo do trapistického kláštera? Může být ve společenství s tak přísnými pravidly člověk sám sebou? Proč je vlastně samota důležitá? Máme právo cítit se osaměle? A co s tím vším má společného …
Pokračovat ve čtení „Karel Satoria o trapistickém klášteře: Šel jsem tam, abych zachránil svou duši“
Týden bez filtru 36: Istanbulská úmluva a manželství pro všechny? Veřejný dialog pořád neumíme, ale žitá realita je naštěstí jinde.
Chtěli jsme natočit odlehčenou prázdninovou debatu. Ale taky jsme (i na váš popud) chtěli okomentovat dění posledních týdnů – postupující ratifikaci Istanbulské úmluvy, projednávání "manželství pro všechny" a množství navazujících prohlášení, petic, výroků a debat. Vzhledem ke komplexnosti a turbulentnosti tématu jsme se tentokrát zaměřili na úroveň veřejného dialogu spíš než na argumenty a fakta …
Otcové bez filtru: Moje slova mají obrovskou moc. Když jsem synovi řekl, že jsem na něj pyšný, byl jako na obláčku
František má dvě děti, Filip tři a Luboš sedm. Kdo je z nich nejtrpělivější a u koho doma je naopak Itálie? Bojí se, že něco ve výchově svých dětí pokazí? Daří se jim vždy dobře balancovat mezi rodinou a kariérou? A je pro otce těžší vdávat dceru nebo ženit syna? Po úspěšné debatě o mateřství …
Katolické pasti: Nejtěžší bylo hledat pravdu
Proč jsme se do Katolických pastí vůbec pustili? Je výsledek podle našich představ? Co bylo na tvorbě nejtěžší? A proč editorka Hanka považuje vznik seriálu málem za důkaz boží existence? Poslouchejte společnou debatu všech autorů o tom, jak vznikal seriál Katolické pasti.
Katolické pasti 5: Pocit slasti jsem si zakazovala
Sex. Buď o něm nemluvíme vůbec nebo se stává středobodem našeho duchovního života a častým tématem ve zpovědnici. V čem může předmanželská čistota prospívat a v čem škodit? A co masturbace? – je to hřích nebo také součást zdravého sebepoznávání? Připravuje katolická církev mladé na život se zdravou sexualitou nebo je svým přístupem spíš zraňuje? …
Pokračovat ve čtení „Katolické pasti 5: Pocit slasti jsem si zakazovala“
Katolické pasti 4: Profesionalita je v církvi podceňovaná. Chodit do kostela nestačí.
Neprofesionalitu a pocit, že si v církvi všechno zvládneme udělat “na koleni”, jsme si pojmenovali jako čtvrtou z katolických pastí. Při přípravě jsme narazili na řadu dalších, které s ní souvisí: velká centralizace moci na biskupstvích, nucení kněží a biskupů do ekonomické a manažerské práce, na kterou nikdy nebyli připravováni, nebo na past vlastní laxnosti, …
Katolické pasti 3: Bála jsem se, že přijdu do pekla
Harry Potter, jóga, tetování.. Jsou to přístupové cesty pro ďábla, nebo neškodné věci, kterými se v církvi navzájem děsíme – a možná i manipulujeme? Třetí díl seriálu Katolických pastí se zaměřuje na ďábla a strašení zlem. Přináší příběh Veroniky, která ve strachu z ďábla vyrůstala. Tomáše, který byl nepřímo svědkem exorcismu. A odborné pohledy exorcisty …
Pokračovat ve čtení „Katolické pasti 3: Bála jsem se, že přijdu do pekla“
Katolické pasti 2: Hájit člověka, ne instituci
Poznáte pravdu a pravda vás osvobodí. Co když je ale bolavá? Co když postavit se pravdě čelem znamená přiznat si, že se v našich katolických společenstvích děje něco špatného a že v nich možná není bezpečněji než jinde? Proč mluvit o problémech, a nezaměřovat se hlavně na “to hezké”? Třeba proto, abychom znovu neublížili těm, …
Pokračovat ve čtení „Katolické pasti 2: Hájit člověka, ne instituci“
Katolické pasti: Jsem dobrý katolík. A vím, kdo není
Jana je právnička a vyrůstala v katolické rodině. Její partner věřící není a jeho postoj se opakovaně stával tématem pro její věřící známé či rodinu. Eva zase vypráví o tom, jaké konfrontace přináší v její rodině postoj jednoho z příbuzných, velmi zapáleného a současně nekompromisního muže, s vyhraněným názorem na cokoli od očkování proti covidu …
Pokračovat ve čtení „Katolické pasti: Jsem dobrý katolík. A vím, kdo není“
Týden bez filtru 35: Zločin a trest, odpuštění a nový začátek
Má smysl předčasně propouštět z vězení pachatele závažných trestných činů? Jak v takových případech pracovat s oběťmi těchto skutků? A jak se jako křesťané máme v takových situacích vypořádat s požadavky odpuštění, milosrdenství a spravedlnosti? Týden bez filtru reaguje na kauzu vítkovských žhářů.
Magnus MacFarlane-Barrow: Kdybych věděl, co mě s Mary’s Meals čeká, utekl bych
Jak se stane, že se z introverta a rybáře stane ředitel neziskovky, která živí dva a půl milionu dětí? Rozhovor s Magnusem MacFarlanem-Barrowem o tom, jak rozpoznat životní příležitosti, proč je podle něj dobré občas vystoupit z komfortní zóny, ale hlavně cítit ze své práce a poslání radost. Na platformě herohero.co najdete bonusové vyprávění o …
Pokračovat ve čtení „Magnus MacFarlane-Barrow: Kdybych věděl, co mě s Mary’s Meals čeká, utekl bych“