Bez filtru. Zamířit k podstatě aktuálních událostí, dotknout se problémů s empatií a bez předsudků, vidět Boží svět bez klapek na očích. Silné příběhy, otevřené debaty, upřímné rozhovory, reportáže i komentáře k aktuálním událostem ve světě i v církvi.
Nejnovější epizody
Týden bez filtru 58: Když papežova slova nepomáhají (+ jaký bude Pellegrini prezident)

👉 CELÝ DÍL NA HEROHERO.CO/BEZFILTRUBONUSY. Je to asi měsíc, co titulky tuzemských médií zaplnily informace jako: “Měli by mít odvahu vyvěsit bílou vlajku, řekl papež o Ukrajině” nebo “Papež František vyvolal pobouření, když vyzval Ukrajinu k vyvěšení bílé vlajky a k jednání o míru”. Co že to papež řekl, proč a jak tomu rozumět v …
Hana Ulrychová: Vždyť furt někde lítám, stejně bych na vnoučata neměla tolik času!

Nevzali ji na konzervatoř pro “nedostatek talentu”, ale už ve svých patnácti letech se spolu se svým bratrem stala jednou z nejlepších zpěvaček. Možná už tušíte, o kom je řeč. Dalším hostem Příběhů bez filtru je Hana Ulrychová, zpěvačka dua sourozenci Ulrychovi a skupiny Javory. Letos jsou na hudební scéně už 60 let, a Hanka …
Reportáž o synodě: Laskavě a s respektem? O průběhu synody v českých diecézích

Lid Boží, který si více naslouchá a komunikuje. Vyhlíží společně nadějeplné zítřky. I tak by se dalo stručně shrnout poselství synody, kterou papež František vyhlásil v říjnu 2021. Umí si ale křesťané skutečně naslouchat? A proč by vůbec měli? V Týdnu bez filtru to rozkrýváme v další reportáži, kterou připravily Jitka Uhnavá a Anna Janošková. …
Pokračovat ve čtení „Reportáž o synodě: Laskavě a s respektem? O průběhu synody v českých diecézích“
Manželé Vrbovi: Srovnávání je past. S trojčaty s autismem zažijete leccos

Marii, Martě a Magdaleně je dnes 27 let a všechny se narodily s různou formou autismu: Marie má navíc ještě dětskou mozkovou obrnu a těžkou mentální retardaci, Marta má poruchu autistického spektra a Magda Aspergerův syndrom. Marie a Jiří Jsou však nejen rodiči, ale také umělci. Společně vystupují v kapele Dooušek, Marie je navíc výtvarnice …
Pokračovat ve čtení „Manželé Vrbovi: Srovnávání je past. S trojčaty s autismem zažijete leccos“
Debata bez filtru: Budoucnost církve

Budoucnost církve. Je ve hvězdách nebo ji lze pojmenovat a naplánovat? Jaké před námi stojí výzvy a překážky, s čím se budeme muset poprat a co vypadá růžově? Kdo je za to vlastně zodpovědný? A pokud Kristus vládne dějinám, máme mu do budoucnosti vůbec co mluvit? V záznamu debaty z brněnského jezuitského kostela diskutují Pavel …
Aleš Palán: Jediný, co má smysl, je přítomnost. A věčnost

Nečekaně intimní. Takový byl rozhovor se spisovatelem a novinářem Alešem Palánem, autorem mnoha knih (Raději zešílet v divočině, Rady Pánu Bohu, jak vylepšit svět – a jiné). S Alžbětou Havlovou si povídá o tom, jak navazuje vztahy a posléze i přátelství se svými hosty v knihách. Také mluví o období před revolucí, kdy opustil školu …
Pokračovat ve čtení „Aleš Palán: Jediný, co má smysl, je přítomnost. A věčnost“
Týden bez filtru 57: Biskup má smiřovat, věřící zase převzít zodpovědnost

V debatě Hany Svanovské, Matěje Hollana a Jiřího Zajíce rozebíráme novou generaci biskupů v české katolické církvi. Co od nich můžeme čekat? Jaké před nimi stojí výzvy? A jak z nich sejmout část práce a přesunout je na věřící? Ptal se Ondřej Havlíček, plnou verzi naleznete na herohero.co/bezfiltrubonusy.
Pavel Hošek: Moje vlastní selhávání mě učí velkorysosti

Teolog, spisovatel a táta čtyř dospělých dětí Pavel Hošek vypráví o tom, jak prožívat dobrodružství i ve všedních dnech dospělého života. Tvrdí, že on sám má v sobě dodnes kus kluka a že neúspěch na cestě k dokonalým ideálům, pro kterého ho nadchnul třeba Jaroslav Foglar, ho přivedl na práh modlitby. Společně probereme, jaký je …
Pokračovat ve čtení „Pavel Hošek: Moje vlastní selhávání mě učí velkorysosti“
Matky bez filtru: Ženství je pro mě síla. Nejen fyzická, je třeba i v důrazu na vztahy

Nejdřív to vypadalo, že si Bětka s Marií zařídí vlastní podcast, ale potom nás také pustily ke slovu a mohla se rozproudit debata o tom, co to pro nás znamená být ženou. V čem jsme měly někdy život jednodušší nebo složitější právě proto, že jsme ženy? Jakých ženských kvalit bychom se nerady vzdaly? Umíme (a …
Týden bez filtru 56: Jak křesťanské církve přispěly komunikaci o Istanbulské úmluvě

👉 20 MINUT FREE, CELÁ EPIZODA NA HEROHERO.CO/BEZFILTRUBONUSY Úmluva Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí, tzv. Istanbulská úmluva, neprošla Senátem 24. ledna – Česko ji tedy neratifikuje. Zejména od roku 2018 se ve veřejném prostoru vedly vášnivé debaty o tom, co případné přijetí tohoto textu přinese, ať už dobrého, …
Alžběta Johanka Petrová: Hypersenzitivita? Mysleli si, že jsem přecitlivělá, hysterická nebo divná

Celý rozhovor najdete na herohero.co/bezfiltrubonusy. Děkujeme za podporu! Píše básně, které jí přinesly mimo jiné první místo v Literární ceně Vladimíra Vokolka, loni jí vyšla druhá sbírka s názvem Rodiště. Alžběta Johanka Petrová o své tvorbě říká, že je to pro ni nutnost: narodila se totiž s přirozeně citlivější nervovou soustavou, a když se někomu …
Týden bez filtru 55: S teologem Zdeňkem A. Emingerem nejen o manželství pro stejnopohlavní páry

► CELÁ DEBATA na herohero.co/bezfiltrubonusy Po měsíci se opět potkáváme při debatě, ve které aktuální dění nahlížíme prizmatem textů, které nás zaujaly. Naším hostem je tentokrát teolog Zdeněk A. Eminger. Zastavujeme se u jeho dvou posledních textů pro Proboha: Všichni jsme lidé hendikepu, všichni chybujeme a Když člověk válcuje Boha. Mají křesťané k veřejnosti promlouvat …