Bez filtru. Zamířit k podstatě aktuálních událostí, dotknout se problémů s empatií a bez předsudků, vidět Boží svět bez klapek na očích. Silné příběhy, otevřené debaty, upřímné rozhovory, reportáže i komentáře k aktuálním událostem ve světě i v církvi.
Nejnovější epizody
Vladimír Šagi Záleský: Nemůžu uspokojit potřeby všech lidí
Rozhovor s knězem Vladimírem Záleským – Šagim o přehnaných nárocích na kněze, objevování sebe sama a přátelstvích. Jak si lidé představují ideálního kněze? Má smysl snažit se jejich představám dostát? A co myslí tím, že farnost není divadlo jednoho herce? Ptá se Ondřej Havlíček. V bonusu na Herohero je řeč o tom, zda může někdy …
Pokračovat ve čtení „Vladimír Šagi Záleský: Nemůžu uspokojit potřeby všech lidí“
Týden bez filtru 29: Svatost je víc než projít zkoumáním komise
Santo subito! Volání po svatořečení Jana Pavla II. zaznívalo hned po smrti tohoto papeže přesně před 18 roky. Jak přemýšlíme o svatých? Nestávají se v našich očích spíše legendami než lidmi, kteří nebyli dokonalí ve všech ohledech? Téma otevíráme v souvislosti se současným děním kolem odkazu Jana Pavla II., zazní k němu debata tvůrců podcastu …
Pokračovat ve čtení „Týden bez filtru 29: Svatost je víc než projít zkoumáním komise“
Václav Vacek: V semináři říkali, že farnost je manželka. Takže jsem desetkrát rozvedený
Zasvěcený život vede k nejedné bolesti. Po tématech vyhoření a potlačované sexualitě přináší tvůrci podcastu Bez filtru třetí díl seriálu Když celibát bolí, jímž je poslušnost a hierarchie v církvi. Hostem je kněz a emeritní letohradský farář Václav Vacek, ptá se Jaroslav Tomáš.
Týden bez filtru 28: Hranice mezi Českem a Slovenskem – hranice mezi Západem a Východem?
Deklarované bratrství, geopolitická a historická blízkost – a paradoxně možná jen kusé informace, se kterými se spokojíme. Co vlastně víme o Slovensku? Jak si různé, mnohdy protichůdné zprávy o tamním dění vykládat? Jsme na jedné lodi, nebo se máme něčeho obávat? A co s tím má společného slovenský konzervatismus a náboženský tradicionalismus? O tom je …
Jan Pacner: Při usínání mi nechybí sex, ale někoho držet za ruku
Druhý díl seriálu Když celibát bolí: O vztahovosti a sexualitě v kněžství mluví vojenský kaplan a kněz Jan Pacner. Jde nahradit partnerský vztah vztahem s Kristem? Proč je pro něj celibát těžší teď, než na začátku? A jak pracuje s nevybitou sexuální energií? Osobní rozhovor s ním vede Alžběta Havlová. Bonusový rozhovor k tomuto tématu …
Pokračovat ve čtení „Jan Pacner: Při usínání mi nechybí sex, ale někoho držet za ruku“
Týden bez filtru 27: Deset let papeže Františka. Začátek nové éry nebo rozkol církve?
Jorge Mario Bergoglio je už deset let papežem Františkem. Je svým reformním chováním nadějí na novou tvář církve nebo ji spíš rozděluje? Co se mu povedlo a co naopak opomíjí? A jaké zásadní myšlenky přinesl katolíkům, ale i celému světu? Probíráme v debatě našeho kolegy Filipa Breindla, který dění ve Vatikánu sleduje pro Katolický týdeník …
Angelika Pintířová: Vyhoďte všechny prášky a pořádně se modlete, říkali sestrám s depresí
Boromejka Angelika Pintířová je doslova sestra v akci. Dělá vychovatelku, učí, moderuje v Českém rozhlasu. V minulosti pracovala jako zdravotní sestra, studovala na FF UK a později na DAMU. Jezdí na běžkách, hraje fotbal se svými svěřenci a nezapomíná se radovat ze života. Minimálně v posledních letech si na to dává pozor – aby vyvážila …
Týden bez filtru 26: Dostanou se ženy k oltáři teprve tehdy, až tam nebude žádný muž?
Jak v církvi směřovat k rovnoprávnosti a harmonii žen a mužů, co může křesťanskému společenství dát ženský pohled, jak být v církvi vstřícnější k ženám, které nesměřují k manželství ani zasvěcenému životu? Tvůrci Týdne bez filtru tyto otázky rozebírají ve společné debatě i s Pavlou Holíkovou z Brna, která publikuje a překládá texty zaměřené na …
Hejtman Jan Grolich: Jsem cíťa. Dojmu se i u reklamy
Vystudoval práva, pracoval v marketingové agentuře, ale taky třeba jako stand-up komik. Když byl starostou ve Velaticích, přejmenoval svou rodnou obec na Las Velas a říkal si Cool starosta. Po deseti letech starostování se z něj stal hejtman Jihomoravského kraje. Řeč je o Janu Grolichovi. Proč si někdy jako hejtman připadá bizarně? Co má nejradši …
Pokračovat ve čtení „Hejtman Jan Grolich: Jsem cíťa. Dojmu se i u reklamy“
Týden bez filtru 25: Plzeňské milosrdenství pro rozvedené. A co na to další diecéze?
V Plzeňské diecézi se od první neděle postní mění přístup k rozvedeným lidem žijícím v novém vztahu. Biskup Tomáš Holub to vyhlásil pastýřským listem, v němž se odkazuje na osmou kapitolu apoštolské exhortace o lásce v rodině Amoris laetitia papeže Františka z roku 2016 – mluví o milosrdenství pro rozvedené, o pozvání ke svátosti smíření …
Sarah Haváčová: Před konverzí jsem neznala hloubku, kterou herectví nabízí
Na pouti do portugalské Fatimy se jí změnil život: potkala Boha. Herečka Sarah Haváčová o své zkušenosti vypráví otevřeně a autenticky. Mluvíme spolu o tom, jak se dnes s Bohem setkává při své práci – ať už hraje ve filmu, v seriálu nebo v Národním divadle. Jak se pro ni proměnil divadelní svět? Jde ono …
Pokračovat ve čtení „Sarah Haváčová: Před konverzí jsem neznala hloubku, kterou herectví nabízí“
Týden bez filtru 24: Neplodit děti a zachránit planetu? A co na to křesťanství?
Nemít děti a tak ochránit planetu. Environmentální antinatalismus inspiruje část mladé generace. Vlastní děti nebo příroda a životy ostatních? Jak to jde dohromady s křesťanstvím? A může být cestou rozhodnutí pro celibát s motivací chránit planetu? Zjišťujeme v novém dílu podcastu Týden bez filtru v autorské diskuzi a taky v rozhovoru s biologem, etikem a …