Bez filtru. Zamířit k podstatě aktuálních událostí, dotknout se problémů s empatií a bez předsudků, vidět Boží svět bez klapek na očích. Silné příběhy, otevřené debaty, upřímné rozhovory, reportáže i komentáře k aktuálním událostem ve světě i v církvi.
Nejnovější epizody
Petr Václavek: Seš nástroj, kterým protéká božská energie
Každý má možnost v sobě najít něco, co ho přesahuje. Ať už tomu říkáme Bůh, energie, duch, nebo jinak. S Petrem Václavkem si v dalším dílu povídáme právě o duchovnu. O jeho cestě ze zamlžených sudet přes úspěšného kreativce a stavitele rizikových podniků až ke studiu šamanství. Jakou roli hrála v Petrově duchovní cestě psychedelika? …
Pokračovat ve čtení „Petr Václavek: Seš nástroj, kterým protéká božská energie“
Markéta Irglová: Za písničky vždycky děkuju. Nikdy nezapomínám na to, že odněkud přišly
Na turné byla poprvé v patnácti, o pár let později dostala jednu z hlavních rolí ve filmu Once, pro který s irským hudebníkem Glenem Hansardem složili mimo jiné píseň Falling Slowly, která jim přinesla Oscara. S Markétou Irglovou si povídáme nejen o hudebních začátcích a o tom, jaké to bylo, stát se v dospívání slavnou, …
Týden bez filtru 17: Díky Benediktovi jsme svobodnější v úvahách o modernizaci papežství
Rakouský sociolog náboženství, pastorální teolog a autor knihy o církevní reformě papeže Františka PAUL ZULEHNER je exkluzivním hostem podcastu Týden bez filtru. „Lze zcela určitě říci, že rezignace Benedikta XVI. (v roce 2013) byla důležitým příspěvkem k modernizaci papežského úřadu,“ řekl o nedávno zesnulém emeritním papeži. Co po něm církev zdědila, rozebíráme také v debatě …
Týden bez filtru BONUS: Hlava versus srdce
Místo plánované novoroční pauzy vám nabízíme bonusovou debatu autorů podcastu Týden bez filtru – Anežky, Filipa a Ondry. Natočili jsme ji před Vánoci pro epizodu, která nakonec nevznikla, a řekli jsme si, že by byla škoda povídání vůbec nevydat. O rozhodování hlavou, nebo srdcem mluvíme nejdřív v souvislosti s tématem dárcovství, pak je řeč o …
Pokračovat ve čtení „Týden bez filtru BONUS: Hlava versus srdce“
Debata autorů podcastu Příběhy bez filtru: Cesta od smrti k životu. Nebo naopak?
Sedmidílnou podcastovou sérii Od smrti k životu uzavíráme speciální vánoční debatou redaktorů našeho podcastu. V čem nás rozhovory o smrti a o životě změnily? Kdo z hostů nejvíc inspiroval Jardu? Jaká knížka už v dětství přiměla Bětku přemýšlet o smrti? A kdy Áňa nejvíc vnímá radost ze života? Odpovědi nejen na tyto otázky nabízí naše …
Týden bez filtru 16: Vánoční speciál
Čím to je, že právě Vánoce se staly svátky, které neminou prakticky nikoho? Jak si je nezkazit komerčními tlaky a jak přibližovat jejich křesťanskou podstatu? A dokázali bychom se bez Vánoc obejít? Na Boží hod vánoční přinášíme jako speciál našeho podcastu záznam debaty ze Staré radnice v Brně, v níž vystoupili farářka Církve československé husitské …
Iva Korábová: Člověk se dotkne prostoru, kde se odehrávají zázraky
Koho jiného se ptát na život a zrození než ženy, která byla u mnoha porodů? Maminka tří dětí Iva Korábová má více než desetileté zkušenosti v roli duly a komunitní porodní asistentky. Proč je podle ní chvíle, kdy dítě přichází na svět, zázračná? Co se děje v prvních okamžicích člověka? Povídáme si také o tom, …
Pokračovat ve čtení „Iva Korábová: Člověk se dotkne prostoru, kde se odehrávají zázraky“
Týden bez filtru 15: Jak příběh beatifikované Isabely Campos nasvítil problém necitlivé komunikace církve
“Raději zemřela, než aby se vzdala a selhala v ctnosti čistoty “ – píše se v české verzi textu na oficiálním informačním portálu Svatého stolce Vaticannews o beatifikaci Isabel Cristiny Mrad Campos, brazilské dívky, která byla v roce 1982 zabita násilníkem ve svém bytě a minulou sobotu byla blahořečena jako “mučednice čistoty”. V čem je …
Rostislav Konopa: Po úrazu jsem vše zapomněl, moje kotva v paměti jsou deníky
V pětadvaceti letech se byl Rostislav Konopa projet na kole, měl nehodu a ztratil paměť – nadobro. Nepamatoval si nic. Jaké je to přijít o album vzpomínek, které nosíme ve své mysli? O vztahy, které jsme budovali? Může být na této zkušenosti i něco kladného? Poslouchejte nový díl podcastu Příběhy bez filtru, který je součástí …
Pokračovat ve čtení „Rostislav Konopa: Po úrazu jsem vše zapomněl, moje kotva v paměti jsou deníky“
Týden bez filtru 14: Fotbal a naše duše
V Kataru probíhá Mistrovství světa ve fotbalu a my se v souvislosti s ním zamýšlíme, jak podstatný je sport a pohyb pro rozvoj našich duší. Připravil Ondřej Havlíček.
Vozíčkář Jiří Čeloud: Smyslem života je samotný bytí. I nesamostatného člověka
Kde vzít sílu žít, když už život nikdy nebude jako dřív? O tom se bavím s Jiřím Čeloudem, instruktorem soběstačnosti a terapeutem z Centra Paraple, které se věnuje lidem po úrazu páteře. Jirka sám je od 16 letech na vozíku, kvadruplegikem se stal po skoku do vody. V rozhovoru se zamýšlíme, proč má život podle …
Pokračovat ve čtení „Vozíčkář Jiří Čeloud: Smyslem života je samotný bytí. I nesamostatného člověka“
Týden bez filtru 13: Správná slova pro ruskou krutost
Používáme správné termíny, když mluvíme o nelidském počínání ruských agresorů na Ukrajině? A je třeba se vyjadřovat správnými výrazy? Jak si nezvyknout na válku, neupadnout do lhostejnosti, ale také si ji nepřipouštět k tělu víc, než je nezbytné? Týden bez filtru s etikem Danielem Novotným o dávání Ruska do souvislosti s terorismem , o přiměřenosti …
Pokračovat ve čtení „Týden bez filtru 13: Správná slova pro ruskou krutost“